Obnova luk s Grasmasterem 600 na farmě Ing. Jiřího Jáchima ze Souměře

Ing. Jiří Jáchim ze Souměře nedaleko Boru u Tachova (plzeňský kraj) hospodaří společně se svou dcerou na celkové výměře 120 ha luk a pastvin. Dále se na cca 15 ha věnuje pěstování vojtěšky. Živočišnou výrobu představuje stádo hovězího dobytka o 120 ks vč. zástavu a cca 100 ks ovcí. Zhruba před třemi roky se rozhodl pro nákup stroje Köckerling Grasmaster v záběru 6m pro údržbu a obnovu travních porostů.

 

           

 

Základem úspěchu je použití v období jarních dešťů

 

Protože přísev trav je obecně velmi problematická záležitost, je nutné použití stroje v jarních měsících. Dle zkušeností Ing. Jáchima se jako nejvhodnější  období pro dosažení maximální efektivity vysetých semen trav, jeví období měsíce března z důvodů dostatečné teploty a vlhkosti půdy. Při samotném použití stroje dojde během jednoho přejezdu, díky přední smykové desce, k zarovnání krtin a kravinců. Sekce speciálních kovových per pak velmi agresivně odstraní odumřelou trávu, pampelišky a jiné širokolisté plevele a současně zapraví semena nově přisetých trav.

 

           

 

U obnovy luk a pastvin je 50-60% úspěšnost vzejití nového porostu

 

Jak potvrzuje Ing. Jáchim, při dodržení termínu výsevu je úspěšnost vzejití nově přisetých semen trav a jejich následné udržení v porostu 50-60%. Při použití Grasmasteru pro přísev meziplodin je pak úspěšnost 100%.

 

           

 

Jednoduché nastavení a vysoká kvalita použitých materiálů

 

Pohon ventilátoru je přes vývodový hřídel traktoru a pohon dávkovacího zařízení je řešen pomocí pojezdového kola. Objem zásobníku je 410l a  díky velmi jednoduchému nastavení je stroj během několika minut připraven k provozu. Díky vysoké kvalitě použitých materiálů jsou i kovová pera schopna velice dobře narušit povrch louky a připravit tak podmínky pro dodatečný přísev trav.

 

           

 

Poděkování za spolupráci

 

Ing. Jiřímu Jáchimovi děkujeme za ochotu se podělit o zkušenosti s letitým používáním stroje Köckerling Grasmaster 600 a přejeme mnoho úspěchů v dalším hospodaření na farmě.

 

         

 

Petr Bezděkovský - prodej strojů

725 550 283 bezdekovsky@demco.cz